Fyzioterapia

Špirálna stabilizácia - SM systém
Je metóda zameriavajúca sa na podporu správneho držania tela. Jej princípom je aktivácia 3 základných svalových špirál s pomocou elastického lana. Je zameraná na cvičenie s pacientmi pri bolestiach vo všetkých oblastiach chrbtice, pri vážnom prolapse platničky, pri skoliózach a bolestiach veľkých kĺbov.
Cieľom špirálnej stabilizácie je napriamenie a pretiahnutie chrbtice smerom nahor a k následnému zníženiu tlaku pôsobiaceho na medzistavcové platničky. Kompenzuje negatívne dopady nevhodného pohybového stereotypu, či už pri nedostatočnom pohybe alebo naopak pri nezdravom a nadmernom zaťažení. Využíva koordinačné, stabilizačné, mobilizačné, posilňovacie a naťahovacie cviky.
Výhody – uvoľňuje preťažené svalstvo, posilňuje oslabené svalstvo, obnovuje rovnováhu chrbtice,
odstraňuje napätie v krčnej chrbtici, bolesť hlavy, migrénu.
Indikácie – hernia diskov, skolióza, artróza, funkčné poruchy pohybového aparátu, ploché nohy,
tehotenstvo, komplikácie po operácii chrbtice, akútne a chronické bolesti chrbta, nesprávne držanie tela.

Rehabilitácia - rameno, lakeť a ruka
Rehabilitácia je komplexný, koordinovaný a cielený proces znovunadobudnutia funkčnosti pohybového systému pacientov po úrazoch či chirurgických zákrokoch.
Výhody – znovuobnovenie funkčnosti, zníženie bolestivosti a citlivosti, zvýšenie pohyblivosti a mobility, podpora procesu hojenia pooperačných a poúrazových stavov.
Indikácie – artroskopia ramena, pooperačné bolesti, vykĺbenie ramena, po zlomeninách, po úrazoch, tenisový lakeť, golfový lakeť.

Respiračná terapia
Je zoskupenie techník dychovej rehabilitácie. Je určená pre pacientov po akútnom respiračnom ochorení a zmierňuje dopady chronických pľúcnych ochorení.
Výhody – úprava stereotypu dýchania, nácvik hygieny horných a dolných dýchacích ciest, odporové nádychové a výdychové cvičenie, zvýšenie vitality a kapacity pľúc.
Indikácie – post covid syndróm, chronická bronchitída, astma, stavy po prekonaní pneumónie, sťažené dýchanie, dlhotrvajúci kašeľ, nauzea, chronická únava, poruchy spánku, psychosomatické stavy.

Bobath v aplikovanej terapii
Bobathov koncept je diagnosticko – terapeutický prístup orientovaný na riešenie problémov pacientov s poruchami funkcie pohybu a posturálnej kontroly spôsobenej léziou CNS napr. po cievnej mozgovej príhode, roztrúsená skleróza, po úrazoch mozgu.
Výhody – prevencia vzniku abnormálnych pohybových vzorcov a deformity.
Indikácie – centrálne poruchy hybnosti, hemiplégia ( CMP ), skleróza multiplex.

Fasciálna terapia
Je špeciálny typ manuálnej terapie, ktorá sa zameriava na liečbu a zlepšenie stavu fascií v tele. Fascie sú tenké, pružné a silné spojivové tkanivá, ktoré obklopujú a podporujú väčšinu štruktúr v našom tele, vrátane svalov, kostí, orgánov a nervov. Zameriava sa na identifikáciu a odstránenie obmedzení, napätia a nerovnováhy v týchto fasciách, čo môže viesť k rôznym fyzickým a emocionálnym problémom. Jemné dotyky a pohyby sa vykonávajú na povrchu kože a sú šetrné a neinvazívne. Manipulácie sú zamerané na obnovu pružnosti, hydratácie a elastickosti fascií, čím sa pomáha odstrániť bolesť, zlepšiť pohyblivosť a podporiť celkové zdravie a pohodu pacienta.
Výhody – zmiernenie bolesti, zlepšenie pohyblivosti, zníženie stresu, zlepšenie pohyblivosti tela, podpora emocionálneho zdravia.
Indikácie – bolesť chrbta, krku, ramien, kĺbové problémy, poúrazová rehabilitácia, chronické bolesti svalov a kĺbov, migrény a bolesti hlavy, poruchy pohybu a držania tela, emocionálne a stresové problémy, ochorenia spojené s chronickým napätím a stresom.

Flossing - Floss band
Ide o techniku špecifického bandážovania, ktorého hlavným cieľom je zlepšenie rozsahu pohybov v oblasti kĺbov, výrazne znižuje a v mnohých prípadoch úplne eliminuje bolesť. Používa sa ako doplnková liečba po operačných zákrokoch periférnych kĺbov, pri ich mobilizácii, pri ošetrení prilepených jaziev a pod. Ošetrenie začína omotaním pásky na ošetrované miesto, ktoré na chvíľu podlieha kompresii. Tá chvíľkovo znemožní prísun krvi a živín do miesta ošetrenia. Pod vplyvom kompresie začneme vykonávať pohyby ošetrovanou končatinou, čo zabezpečí trenie medzi svalovými vláknami, fasciálnym tkanivom a vrstvou podkožia, kde páska napomáha uvoľniť vzniknuté zrasty tkanív, odbúravať kyselinu mliečnu a ostatné odpadové látky aj na tých najneprístupnejších miestach ošetrovanej oblasti. Po odmotaní pásky nastáva tzv. špongiový efekt, ktorý zaručí prísun novej krvi a živín potrebných pre fyziologické fungovanie daného segmentu. Postup sa opakuje v počte, ktorý individuálne zvolí terapeut podľa druhu diagnózy, aktuálnej fázy hojenia a zdravotného stavu pacienta.
Výhody – zníženie bolestivosti, zlepšenie prekrvenia, pohyblivosti, regenerácia svalového tkaniva, šliach a kĺbov.
Indikácie – tenisový lakeť, golfový lakeť, bolestivé úpony šliach svalov, natiahnutie svalov, podvrtnutie členka, stuhnuté svalstvo, ostroha pätovej kosti, bolesti achillovej šľachy, kolien, členkov, zápästí, stavy po artroskopii kĺbov, jazvy.

Manuálna terapia
Trakcie – Trakcia znamená ťahanie alebo naťahovanie. Ide o pasívnu procedúru, ktorá využíva mechanickú silu na naťahovanie mäkkých tkanív (svalov, väzov, šliach, kĺbových puzdier). Podstatou tejto metódy je využitie ťahu v horizontálnej rovine alebo šikmej rovine. Cieľom trakcie je uvoľniť skrátené a tuhé fascie a svaly chrbtice. Trakcie sa využívajú pri ochoreniach krčnej chrbtice, driekovej a krížovej chrbtice. Trakcie krčnej chrbtice sa vykonávajú pomocou krčnej manžety, kedy robíme ťah v krčnej chrbtici . Trakcie krížovej chrbtice robíme pomocou bedrového pásu, kedy ťah je v lumbosakralnej chrbtici. Trakcie LS (lumbosakrálnej chrbtice) môžeme aplikovať aj pomocou členkových manžiet.
Manipulácie – Sú to šetrné a presné nárazové techniky na uvoľnenie stuhnutých kĺbov, nasledujú po mobilizácii. Dôležité je čo najlepšie uvoľnenie pacienta. Manipulácia kĺbov by sa nemala robiť nasilu. Pri uvoľnení môžeme počuť lupnutie, ale nemusíme. Tieto techniky by mal vykonávať erudovaný odborník, najlepšie lekár FBLR, alebo fyzioterapeut.
Výhody – uvoľnenie svalového napätia, postupná úľava od bolesti, umožňuje poškodenej platničke alebo kĺbu vrátiť sa na správne miesto, dochádza k roztiahnutiu medzistavcových kĺbov a zväčšeniu priestoru pre voľný priebeh nervu bez mechanického dráždenia.
Indikácie – bolesti chrbtice, ischias, hernia disku, ďalšie stavy spojené s chrbticou a svalovým napätím.

Kinesio Tape
Tejpovanie, nazývané aj kinesiotaping, je terapeutická metóda využívajúca špeciálne elastické pásky. Tie sa lepia na povrch tela s cieľom podporiť pohybový aparát, zlepšiť cirkuláciu krvi a tlmiť bolesť.
Výhody – zlepšenie svalovej funkcie, ovplyvnenie svalového napätia, zvýšenie svalovej stability, podpora procesu hojenia, zlepšenie lymfatického systému a obehového systému, zvýšenie kĺbovej stability, eliminácia zápalového procesu, redukcia opuchu a lokálnej bolestivosti.
Indikácie – svalová bolesť (myalgia), neuralgie, nestability kĺbov, vertebro – algický syndróm, periférne a centrálne parézy, opuchy, artrózy, degeneratívne procesy, nedostatočný odvod lymfy, starostlivosť o jazvu.